Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
GUATR
 


Tedavisi mümkün bir hastalık. Tiroid bezinin çalışmasındaki bozulma sonucu ortaya çıkan guatr zamanında teşhis edilirse kontrol altına alınabiliyor. İyileşmesi mümkün olan bir guatr giderek geciktirilirse ya da ilaç tedavisine cevap alınamazsa cerrahi müdahale gerekebilir. Gerektiğinde cerrahi müdahale başarı ile uygulanabilir ve hasta günlük hayatına hemen dönebilir.

Guatr Nedir?

Guatr -çok basitçe- tiroid bezinin büyüyerek normal boyutunun üzerine çıkmasına denir. Bu büyüme yaygın (diffüz), yumru (nodül) veya karışık (her ikisi de) şekillerde olabilir. Guatr, tiroid bezi fonksiyonlarında bozukluk olduğu anlamına gelmez. Bir guatr hastasının tiroid bezi normalden fazla (hipertiroidizm), normalden az (hipotiroidizm) veya tümüyle normal düzende (ötiroid) çalışabilir. Ülkemizde sıktır, toplumda yaygınlığı % 5-30 arasında verilir ve bilhassa Karadeniz ve Ege bölgelerinde yaygındır.

Tiroid Bezi Nedir? Vücüdumuzdaki Vazifesi Nelerdir?

Tiroid, bir hastalık ismi değildir. Tiroid, herkeste bulunan bir organdır. Tiroid bezi boyun ön kısmında yer alan bir endokrin (hormon üretip kana veren) organdır. Tiroid bezinin normal ağırlığı 20 gram civarındadır. Kabaca kelebeğe benzer. Bu bez hormonlar üretir ve kanımıza verir. Bu hormonlar ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir.

Guatrın Nedeni Nedir?

Yukarıdaki tanım esas alındığında guatr nedenleri arasında;
• troidin habis (kötü) urları,
• selim (iyi) urları (adenom, kist),
• iltihabi durumlar (tiroidit),
• fazla çalıştığı durumlar (hipertroidi-Basedow-Graves hastalığı),
• az çalıştığı durumlar (hipotroidi-Hashimato hastalığı),
• iyod eksikliği (ülkemizde en sık nedendir, bu sebeple 2000 yılından beri tuzlara iyod konulmaktadır),
• bazı kalıtsal hastalıklar,
• bazı yiyecek ve ilaçlar sayılabilir.

Guatr Hangi Şikayetlere Neden Olur?

Boyunda büyümüş yumru, horlama, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı, çarpıntı, aşırı sinirlilik, ellerde titreme, kilo alamama, kilo kaybı, ateş veya sıcak-basmaları, aşırı terleme, gözlerde bozukluk (dışarı fırlama), deride döküntü, kilo alma, kabızlık, unutkanlık, seste boğuklaşma-kısıklık gibi çok farklı ve geniş bir yakınma yelpazesi vardır.

Guatr Teşhisi Nasıl Konur?

Genellikle guatr tanısı, yukarıdaki şikayetlerle gelen hastanın fiziki muayenede hastanın boynun ön kısmında, yutkunmakla hareketli şişlik fark edilmesi ile konulur. Fiziki muayenenin ardından tiroid bezindeki nodül varlığını ve özelliklerini ortaya koymak açısından tiroid utrasonografi, tiroid hormon ve troid antikor düzeylerini belirleme amacıyla kan testleri (Serbest T3, Serbest T4, TSH hormonları tetkiki) yapılır. Bazen sintigrafi veya daha ileri tetkikler (Boyun BT, MR) de gerekebilir. Bazı durumlarda biyopsi (parça alımı) uygulanabilir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

İlaç tedavileri ve radyoaktif iyod tedavileri de mevcutsa da özellikle kanser veya kanser şüphesinde, bası belirtileri, hipertiroidi, göğüs kafesi içine büyüme ve kozmetik gerekçeler varlığında tedavi şekli ameliyattır.