Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
HABERLER
 

Hastanemizde sünnet; hijyenik koşullarda, uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.
Randevu ile gelinmesi gerekmektedir. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı ile anlaşmamız vardır.

Telefonla bilgi alabilirsiniz: 0212 581 3 333

Sünnet, Müslümanlarda Peygamber’in yapılmasını istediği için sünnet olarak adlandırılan, çeşitli toplumlarda yaygın olarak uygulanan cerrahi bir girişimdir. Erkek çocuklarında penis glansını örten derinin belirli bir şekil ve ölçüde kesilmesi olarak uygulanır.

Sünnet’in faydaları halen tartışmalı olmakla birlikte kesin olarak tespit edilmiş olanlar:

1-Sünnetli erkek çocuklarında idrar yolu iltihaplanması daha az gözlenir.
2-Penis kanseri sünnet olmayan erkeklerde daha çok gözlenir.
3-Kadınlarda rahim kanseri riskini azaltır.

Ülkemizde sünnet dini ve sosyal bir istek olup tüm erkek çocuklarında yaygın olarak uygulanmaktadır. Aile için sünnet töreni yapılması zevkli ve gururlu bir olay, manevi bir mutluluk olarak kabul edilmektedir. Çocuk açısından ise sünnet, arkadaşları arasında statü kazanmak açısından önemli bir olaydır.

Sünnet Ne zaman Yapılmalıdır ?

Sünnet genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. Son zamanlarda yeni doğan (ilk 2 haftalık) bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir.

Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 1-4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalıdır.

Sünnet sonrası neler olabilir?

ışin uzmanı olmayan kişilerce yapılan sünnetlerde oluşabilecek sorunları şu şekilde özetleyebiliriz:

KANAMA: Normal veya kan hastalığı olan çocuklarda uygun tekniklerle yapılan sünnetlerde ya da sünnet sonrası travmayı takiben gözlenir. Normal çocuklarda ikinci bir cerrahi işlem yeterli iken, kan hastalığı olan çocuklarda bazen çok geç kalınabilinir.
şEKıL BOZUKLUğU: Uygun olmayan teknik ya da işin uzmanı olmayan kişilerin yaptığı sünnetlerde gözlenir. şekil bozukluğu kabul edilebilir sınırlarda ya da aile ve çocuğu rahatsız etmeyecek düzeylerde ise adolesan çağına kadar beklenir. Adolesan çağı sonrası şekil bozukluğu azalmamış ya da kaybolmamışsa tekrar sünnet gerekir.
KALICI SAKATLIK: Aşırı doku kaybı ya da koter ile aşırı yanık olmuş ise gözlenir.Çeşitli estetik ameliyatlarda kısmen düzeltilme yapılabilse de fonksiyon kayıpları düzelmez.
ENFEKSıYON, BULAşICI SARILIK: Özellikle toplu sünnetlerce, asepsi, antisepsi kurallarını bilmeyen kişilerin yaptığı sünnetlerden sonra gözlenir.
PEYGAMBER SÜNNETı: ıdrar deliğinin daha aşağıda olduğu çocukların sünnet yapılması ile bu çocukların ameliyat şansını kaybetmesi ya da çok daha ciddi birkaç ameliyat olması gerekebilir.
TAM PENıS KAYBI

Sünnet bir ameliyattır ve ameliyat gibi yapılmalıdır. Asla hafife alınmamalıdır, çünkü ürkütücü ve çocuğunuzun hayat boyu taşıyabileceği sorunlar oluşturabilmektedir. Sünnet evde, sokakta, düğün salonunda itiş kakış halinde yapılamaz. Önce çocuk, cerrahi girişim öncesi psikolojik olarak hazırlanmalıdır.

Sünnet’te prensipler

Her çocuk yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmeli ve bu işlemi kabul edip etmeme hakkına sahip olmalıdır Sünnet’te önemli olan, çocuğa yapılacak işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve problemsiz yapılmasıdır. Günümüzde sünnet’in anatomik, fizyolojik, psikolojik açılardan bilgisi olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan yerlerde ve koşullarda yapılmasının kabul edilebilir hiçbir gerekçesi olamaz. Sünnet ne kadar basit görülse de önemli bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle sünnet yapılan yer ve aletlerde sterilizasyon, asepsi, antisepsi gibi tanımladığımız mikrop içermeyen ortam sağlanması zorunludur.

Sünnetin faydaları:

-Sünnet derisini ağzı dar ise (fimozis), buna bağlı idrar yapma güçlüğü ve arkasından enfeksiyon, daha ileri ise tıkanıklığa bağlı yukarı idrar yollarında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Sünnet yapılarak bu darlık gider.
- Sünnet penis kanseri gelişme riskini azaltır.
- Cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini önler (öremeğin AIDS gibi)
- Sünnetli kişilerin partnerlerinde seviks kanseri riskinin azaldığı ileri sürülmektedir.
- Sünnet idrar yolları enfeksiyonlarını 10 kat azaltır. Çünkü sünnet derisinin altında bakteri kolonizasyonu engellenmiş olur.

Nasıl ve nerede yapılmalı ?

Sünnet önemli bir ameliyattır. Toplumuzda oldukça önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olacaktır. Halen pek çok sağlık kurumunda anestezi ile sünnet yapılmaktadır. Toplu sünnetlerde her çocuğa gerekli duygusal ve teknik özenin gösterilmesi için ayrı steril alet temini zordur. Kargaşa ortamında hatalı sünnet, enfeksiyon ve diğer komplikasyonların o daha fazladır.Bu sebeple, toplu sünnet uygulamasından kaçınmak gereklidir.

Sünneti kim yapmalı?
ıdeal olanı; sünnetin cerrah ya da ürologlar tarafından yapılmasıdır. Ancak pratik uygulama zorluklar ve bazı toplumsal gerçekler dikkate alınarak, sünnet konusunda eğitimli ve deneyimli hekimler tarafından işlemin yapılabileceği kanaatindeyiz.

Sünnet zamanı:
Uygun sünnet yaşı ile ilgili tartışmalar sürmekle beraber, kastrasyon fobisinin yaratacağı olumsuzluklardan için 3-6 yaşlar arasında sünnetten olabildiğince kaçınılması tavsiye edilir. Çocukta ciddi psikolojik yaralanma yaşlardan önce sonra sünnet yapılabilir

Ekleme tarihi: 22.08.2012